بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه اینترنتی گیل هایپر کاملا محفوظ می باشد

فروشگاه اینترنتی گیل هایپر

فروشگاه اینترنتی گیل هایپر

پارک ملی بوجاق

پارک ملی بوجاق
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/02/11 0 نظر

 

پارک ملی بوجاق واقع در منطقه‌ای حفاظت‌شده در بندر کیاشهر،  استان گیلان می‌باشد. این منطقه نخستین پارک ملی خشکی ـ دریایی ثبت‌شده در ایران محسوب می‌شود و 3260 هکتار وسعت دارد. از این مقدار حدود 1600 هکتار آن محوطه دریایی، حدود 160 هکتار محوطه تالابی و بقیه آن محوطه خشکی شامل زمین‌های ساحلی، جلگه‌ای و علفزار است.

 

 

پارک ملی بوجاق جولانگاه اسب‌های وحشی، تماشای گاومیش‌ها و چراگاه گله‌ی گاوها و گوسفندانی که صدایشان در طبیعت زیبا می‌پیچد. سی‌وشش کیلومتری شمال‌شرق لاهیجان راهی روستای امیرکلایه بشوید تا تالاب نیلوفر را در آن‌جا بیابید، همان راه را بگیرید و بروید تا به بوجاق برسید. بندر، دریا و رودخانه! بوجاق از هر سمتی تو را مجذوب خود خواهدکرد: این ییلاق از جنوب به بخش‌های بندر کیاشهر و زیباکنار، از غرب به رودخانه اوشمک، از شرق به ایستگاه رادیویی امیرکیاسر و از شمال به دریای خزر در منطقه کیاشهر می‌رسد. انتخاب راه با شما است.

اسب وحشی در پارک ملی بوجاق

 

چرای دام ها در پارک ملی بوجاق

 

انواع پرندگان و پرنده نگری در پارک ملی بوجاق

پارک ملی بوجاق در تالاب خود با میزبانی از 20 گونه پرنده بومی و حدود 214 گونه پرنده مهاجر که اکثراً در زمستان مهمان پارک ملی بوجاق هستند که مکان خوبی  برای علاقه مندان به پرنده نگری است.

 

پرندگان آبزی در پارک ملی بوجاق

انواع قو، غاز، مرغابی، فلامینگو، آنقوت، چنگر (پرلا)، پرستوی دریایی، بوتیمار، قار، خوتکا، مرغ سقا، گیلانشاه، گیلار، کشیم، لک‌لک، کاکایی، باکلان، حواصیل، درنا، قرقاول، بلدرچین، چاخ‌لق، زنگوله بال، سلیم، خروس کولی، آبچلیک، ابیا، پاشلک، تلیله، جغد، چکاوک، دارکوب، هدهد، سبزه قبا، زنبورخوار، ماهی‌خورک و پرندگان شکاری مانند انواع عقاب، کورکور، سارگپه، سنقر، عقاب دریایی، هما، قرقی، طرلان، پیغو، ترمتای، دلیجه، لیل، بالابان، لاچین و بحری، سسک، پپت، زرده‌پره، توکا، قمری، چرخ ریسک، مگس‌گیر، دم جنبانک، سنگ چشم، بلبل، سینه سرخ، کوکو و چلچله از جمله پرندگان بوجاق هستند.

 

 

پرنده نگری در پارک ملی بوجاق

 

انواع آبزیان پارک ملی بوجاق

در تالاب بوجاق تقریبا 50 گونه از آبزیان وجود دارند که عبارتند از : ماهی سفید، کپور، اردک ماهی، کُلمه، ماهی کاراس، لای‌ماهی، سیم‌پرک و سرخ باله. یکی از جالب ترین مواردی که در این پارک دیده شده است، تنها پستاندار دریای خزر، فک خزری است که متاسفانه لاشه در حال انقراض این پستاندار در این پارک ملی دیده شده است.

 

فک خزری

 

پوشش گیاهی در پارک ملی بوجاق

در پارک بوجاق حدودا 248 گونه گیاهی شناسایی شده است که در این منطقه وجود دارند. از معروف ترین گیاهان این تالاب می توان به بوته های تمشک وحشی که در گویش محلی به آن وَلِش می گویند و در فصل بهار که این تمشک ها کاملا رسیده اند و به رنگ تیره درآمده اند، می توانید از چیدن و چشیدن طمع طبیعی آن ها لذت ببرید؛ البته در هنگام چیدن این میوه از بوته ها نباید از تیغ های تیز آن ها در هنگام چیدن غافل شوید.

 

بوته های تمشک  وحشی

 

بوته های ولش پارک ملی بوجاق

 

بهترین زمان سفر به پارک ملی بوجاق

فصل پاییز و زمستان فصل کوچ پرندگان مهاجر به این دو زیستگاه است. اگر فقط برای تماشای پرندگان مهاجر می‌خواهید به این مناطق سفر کنید از نیمه پاییز تا نیمه زمستان فصل مناسبی است. در فصل بهار و تابستان نیز می‌توانید از سرسبزی منطقه و تماشای موجودات بومی تالاب‌ها لذت ببرید.

پارک ملی بوجاق

 

چگونه به پارک ملی بوجاق برویم؟

این منطقه از طریق جاده های حسن رود به زیباکنار، لشت نشاء به زیباکنار و نیز از طریق جاده خاکی زیباکنار هم که در جوار رودخانه اشمک قرار دارد و مسیرهای خاکی متعدد دیگر قابل دسترسی برای بازدیدکنندگان و محققان می باشد.

برای رفتن از فروشگاه گیل هایپر به این تالاب زیبا میتوانید از نقشه زیر استفاده کنید:

 

 

کسیر پارک ملی بوجاق

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات