انواع چای، یکی از قدیمی‌ترین نوشیدنی‌ها در تمام کشورهای جهان است که با خیساندن برگ‌های خشک در آب جوش تهیه می‌شوند. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای قهوه، چای بنوشند زیرا برخی ترکیبات، بدون مقدار زیادی کافئین، طراوت بخش هستند.

از چای ماتچا (matcha tea) که برای مراسم چای ژاپنی تهیه می‌شود گرفته تا چای شیرین به سبک قدیمی که در جنوب پیدا می‌کنید، انواع چای، بسیار متنوع است و طعم‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند.

آشنایی با انواع چای در جهان

برخی از متداول‌ترین انواع چای شامل چای سیاه، چای سبز، چای سفید، چای اولانگ، چای گیاهی و چای رویبوس است. اکثر انواع ارقام مختلف چای همگی از گونه گیاه Camellia sinensis گرفته شده‌اند، در حالی که بعضی از آنها هرگز از برگ چای حاصل نمی‌شوند! این گاهی باعث شگفتی است!! انواع مختلفی از هر نوع چای وجود دارد و ترکیب عطر و طعم آنها متفاوت و شناخته شده است.

1- چای سیاه (Black tea)

چای سیاه یا چای قرمز، یکی از انواع چای است که در چین، یکی از محبوب‌ترین نوشیدنی‌ها به شمار می‌رود. برگهای گیاه Camellia sinensis، اکسید و تخمیر شده و در نهایت، خشک می‌شوند تا طعم و مزه قوی و لذت بخش ایجاد کنند.

آسام (Assam)، دارجلینگ (Darjeeling)، چای نیلجیری (Nilgiri) و سریلانکا (Sri Lanka) چند منطقه شناخته شده برای تولید انواع چای سیاه هستند و طعم آن بر اساس نوع چای سیاه، متفاوت خواهد بود.

 • مشخصات عطر و طعم چای سیاه: خوش عطر، مقوی، مؤثر
 • انواع محبوب چای سیاه: چای آسام، چای دارجیلینگ، چای ارل گری و چای صبحانه انگلیسی

2- چای سبز (Green Tea)

چای سبز محبوب‌ترین انواع چای در سطح جهان است. این چای، اکسید نشده است و کافئین کمتری نسبت به چای سیاه دارد. برای تهیه چای سبز، ابتدا برگ‌های Camellia sinensis را چیده، خشک کرده و تحت عملیات حرارتی قرار می‌دهند تا از اکسیداسیون جلوگیری شود. مردم چین غالباً برگ‌ها را آتش می‌زنند و این باعث ایجاد رنگ سبز تیره‌تر در این چای می‌شود، در حالی که مردم ژاپن، آن‌ها را بخارپز می‌کنند و به سایه روشن‌تری از رنگ سبز دست می‌یابند.

 • مشخصات طعم چای سبز: گیاهی / علفی، خاکی، روشن
 • انواع محبوب چای سبز: Matcha ، Sencha، چای سبز Gunpowder، چای سبز Dragonwell (Longjing)

3-چای سفید (White Tea)

انواع چای سفید که از برگ گیاه Camellia sinensis فقط در استان فوجیان تهیه می‌شود، کمترین میزان پردازش را در بین انواع دیگ چای دارد. برگ‌ها به سادگی جدا می‌شوند تا خشک شده و قابل استفاده باشند. این ویژگی، به آنها طعم بسیار مطبوع، طبیعی و شیرین داده است. چای سفید، کافئین بسیار کمی دارد.

 • مشخصات طعم چای سفید: گل ، ظریف ، میوه‌ای
 • انواع چای سفید: Silver Needle (Baihao Yinzhen) و گل صد تومانی سفید (Bai Mudan) / White Peony

4- چای گیاهی (Herbal Tea)

چای گیاهی مانند سایر انواع چای، از برگ چای حاصل نمی‌شود. این نوع چای عمدتاً از گیاهان خشک شده، میوه‌ها و گل‌ها تهیه شده است که می‌تواند طیف وسیعی از طعم‌ها را ایجاد کند.

انواع چای گیاهی فاقد کافئین هستند و برای افرادی که محدودیت در رژیم غذایی دارند، ایده آل است. از ترکیبات رایج دم کرده‌های گیاهی می‌توان به بابونه، زنجبیل، گیاه بادرنجبویه، نعناع فلفلی، گل محمدی، میوه خشک و … اشاره کرد.

 • مشخصات طعم چای گیاهی: ظریف ، میوه‌ای / علفی ، شیرین
 • انواع محبوب چای گیاهی: گیاه hibiscus، بابونه، نعناع فلفلی ، Yerba Mate

5- چای رویبوس (Rooibos tea)

یکی دیگر از انواع چای، چای Rooibos یا چای قرمز آفریقایی است. چای Rooibos، یک چای گیاهی است که از Red Bush آفریقای جنوبی به دست می‌آید. برگ‌ها قبل از تخمیر و خشک شدن، آسیاب می‌شوند تا رنگ آنها به تیره، تغییر پیدا کند. چای رویبوس سبز، فرایند اکسیداسیون / تخمیر را ندارد و بنابراین، عطر و طعم سبک‌تری ارائه می‌دهد.

 • مشخصات طعم چای Rooibos: شیرین، صاف، طعم خاکی
 • انواع چای رویبوس: رویبوس قرمز و رویبوس سبز

6- چای اولانگ (Oolong Tea)

چای اولانگ یا چای ولونگ (wulong)، یکی از انواع چای است که به صورت نیمه اکسید شده و در اواخر فصل، نسبت به چای سبز چیده می‌شود. برگ‌ها از گیاه Camellia sinensis به دست می‌آیند اما در اثر برشته شدن، تیره‌تر می‌شوند که این کار، روند اکسیداسیون را تغییر می‌دهد. این برگ‌ها برای جلوگیری از اکسیداسیون، تحت عملیات حرارتی قرار می‌گیرند که ممکن است این عملیات بر اساس منطقه، متفاوت باشد و طعم‌های مختلف ایجاد کند.

 • مشخصات طعم چای اولونگ: از رنگ روشن و معطر، تا رنگ تاریک تغییر دارد. این ویژگی‌ها متناسب با سطح اکسیداسیون برگ گیاه، متفاوت است.
 • انواع چای اولونگ: Ti Kuan Yin و Dan Cong

 

منبع:

https://www.webstaurantstore.com/guide/693/types-of-tea.html

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
سبد خرید0
There are no products in the cart!
ادامه خرید