محصولات ارگانیک چیست و آیا در مقایسه با مواد غذایی غیر ارگانیک، بهتر است؟ استفاده از محصولات غذایی ارگانیک طی دو دهه گذشته بسیار مورد توجه واقع شده اند. مردم آمریکایی و اروپایی، هر ساله هزاران دلار برای خرید مواد غذایی ارگانیک اختصاص می دهند. فروش این مواد و محصولات از سال 2014 تا 2015، حدود 11% رشد داشته است.

بسیاری از مردم تصور می کنند محصولات ارگانیک نسبت به غذای معمولی، ایمن تر، سالم تر و خوشمزه تر است. عده ای دیگر معتقدند این مواد غذایی برای حفاظت از محیط زیست و حیوانات، بهتر هستند. برای پاسخ دادن به اینکه دقیقاً به چه مواد غذایی، ارگانیک گفته می شود، این مطلب تخصصی را آماده کرده ایم.

بیشتر بخوانید: نکات مهم خرید برنج که باید بدانید

محصولات ارگانیک چیست و چه اهمیتی دارند؟

اصطلاح “ارگانیک” به فرآیند تولید برخی محصولات غذایی اشاره دارد. محصولات ارگانیک بدون استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی، هورمون ها، آنتی بیوتیک ها یا ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی، رشد یا پرورش داده می شوند. برای داشتن برچسب “ارگانیک”، یک محصول غذایی باید فاقد مواد افزودنی خوراکی مصنوعی باشد.

این افزودنی ها شامل شیرین کننده های مصنوعی، مواد نگهدارنده، رنگ ها، طعم دهنده و مونوسدیم گلوتامات (MSG) است.

محصولات زراعی ارگانیک برای بهبود رشد گیاهان از کودهای طبیعی بهره می برند. به حیواناتی که از دیدگاه “ارگانیک” پرورش داده می شوند نیز آنتی بیوتیک یا هورمون داده نمی شود.

کشاورزی ارگانیک که منجر به تولید انواع محصولات ارگانیک می شود، به منظور بهبود کیفیت خاک و حفظ آب های زیرزمینی است. همچنین باعث کاهش آلودگی می شود و برای محیط زیست مفیدتر است.

بیشترین محصولات ارگانیک غذایی شامل انواع میوه ها، سبزیجات، غلات، لبنیات و گوشت است. امروزه مواد غذایی ارگانیک فراوری شده فراوانی مانند کلوچه و غلات صبحانه نیز در دسترس است. غذاهای ارگانیک ممکن است مواد مغذی بیشتری داشته باشند. شواهد نشان می دهد که غذاهایی که از طریق ارگانیک تهیه می شوند، احتمالاً مقوی تر هستند.

بیشتر بخوانید: با انواع چای در جهان آشنا شوید

محصولات ارگانیک چه ویژگی هایی دارند؟

محصولات ارگانیک دارای آنتی اکسیدان و ویتامین بیشتری هستند. چندین مطالعه تحقیقاتی نشان داده است که غذاهای ارگانیک معمولاً حاوی مقادیر بیشتری آنتی اکسیدان و عناصر ریز مغذی خاص مانند ویتامین C، روی و آهن هستند. سطح آنتی اکسیدان می تواند تا 69٪ در این غذاها بیشتر باشد.

سطح نیترات در محصولات ارگانیک به طور کلی، پایین تر است. همچنین در محصولات زراعی ارگانیک میزان نیترات کمتری نشان داده شده است. در حقیقت، مطالعات نشان داده است که سطح نیترات در این محصولات 30٪ کمتر است. سطح بالای نیترات با افزایش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان مرتبط است.

لبنیات و گوشت که جزو محصولات ارگانیک هستند، ممکن است از نظر محتویات اسیدهای چرب، در وضعیت مطلوب تری قرار داشته باشند. شیر و محصولات لبنی ارگانیک حاوی مقادیر بیشتری از اسیدهای چرب امگا 3 و مقداری بیشتر آهن، ویتامین E و برخی کاروتنوئیدها هستند.

محصولات ارگانیک، مواد شیمیایی کمتر و باکتری های مقاوم دارند. بسیاری از افراد برای جلوگیری از ورود مواد شیمیایی مصنوعی به مواد غذایی، خرید مواد غذایی ارگانیک را انتخاب می کنند. شواهد نشان می دهد که مصرف این غذاها ممکن است باعث کاهش قرار گرفتن در معرض بقایای سموم دفع آفات و باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک شود.

شواهد نشان می دهد که خطر قرار گرفتن در معرض باقیمانده سموم دفع آفات در غذاها کم است و بعید است صدمه ای به فرد وارد کند. از آنجا که در کشاورزی ارگانیک از آنتی بیوتیک ها در پرورش و تغذیه حیوانات استفاده نمی شود، این محصولات معمولاً حاوی مقادیر پایین تری از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک هستند.

برای خرید محصولات ارگانیک گیلان می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی گیل هایپر اقدام کنید. کیفیت تمام این محصولات تضمین شده است و به طور مستقیم از تولید کننده به دست شما می رسد.

منبع:

https://www.healthline.com/nutrition/what-is-organic-food

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
سبد خرید0
There are no products in the cart!
ادامه خرید