چه عواملی بر قیمت برنج شمال تاثیرگذار است؟ آیا می‌توان گفت که قیمت لبنیات، گوشت قرمز و گوشت سفید با قیمت برنج در ارتباط است؟ یا باید یک پلتفرم مجزا برای بررسی این قیمت‌ها در نظر گرفت؟ بررسی‌ها و آماری که در منابع خبری منتشر شده حاکی از آن است که قیمت برنج در ایران تا حتی سه برابر نسبت به یک دهه گذشته افزایش پیدا کرده است. این قیمت در مقایسه با سال ۲۰۱۸ که برنامه های اختصاصی برای واردات برنج در نظر گرفته شد، یک روند رو به رشد را به اثبات می رساند.

قیمت برنج شمال در کنار قیمت انواع برنج وارداتی نظیر برنج هندی، برنج پاکستانی و برنج از سایر کشورها اهمیت دارد. از آنجایی که برنج شمال جزو مرغوب ترین محصولات کشاورزی، بومی استان های شمالی محسوب می‌شود، هم کیفیت بالایی دارد و هم ارزش صادراتی خوبی را به خود اختصاص داده است؛ بنابراین سود حاصل از صادرات برنج شمال، بسیار قابل توجه است.

مصرف برنج به عنوان یک ماده غذایی محبوب و پرطرفدار از حدود سال ۱۷۹۰ میلادی مورد توجه قرار گرفت و به ویژه به عنوان بخشی از فعالیت‌های کشاورزی در کشورهای مستعمره رو به توسعه گذاشته شد. تا به امروز شاهد آن هستیم که کاشت برنج و تولید این محصول غذایی پر تقاضا به یکی از منابع درآمدی مردمان جهان تبدیل شده است.

عوامل مختلفی بر قیمت برنج شمال دخالت دارند که در قسمت بعد به آن می پردازیم.

نگاهی بر عوامل تاثیرگذار بر قیمت برنج شمال

یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت برنج شمال که در حقیقت اولین دروازه ورود به این بحث محسوب می شود، تغییرات ناشی از قیمت ها در مزرعه برنج است.

کشاورزانی که شالیزار برنج دارند به عنوان یک تولید کننده محسوب می شوند و نسبت به واسطه های بازار و سودی که از فروش برنج حاصل آن ها می شود، حساسیت زیادی نشان می دهند. اگر سطح زیر کشت زمین و شالیزار برای پرورش برنج افزایش پیدا کند، قطعاً حجم محصول نهایی افزایش پیدا می کند.

تولید محصولات بیشتر به منزله فروش بیشتر است که قیمت برنج شمال را افزایش می دهد. شرایط مساعد زمین برای کاشت برنج، دسترسی به منابع آب مناسب و پرورش برنج مرغوب، همگی به طور غیرمستقیم در قیمت انواع برنج شمال تاثیرگذار هستند.

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند تغییرات زیادی را در قیمت برنج شمال ایجاد کند، حضور واسطه ها و برخی از افراد سودجو در این معاملات است! واسطه های بازار در خرید و فروش برنج شمال شناخته شده هستند و اگر تعداد آنها از حد قابل شناسایی فراتر رود، یا افرادی در این بین، اقدام به انبار کردن پیروی نمایند، این ماده غذایی کمیاب می‌شود و به تدریج قیمت آن افزایش پیدا می کند.

قیمت برنج شمال در مقایسه با چند سال قبل بسیار افزایش پیدا کرده است و این نشان دهنده نقص در مدیریت معاملات برنج، واردات برنج، صادرات برنج و واسطه های بازار است.

چگونه قیمت برنج شمال را استعلام بگیریم؟

از آنجایی که عوامل قابل کنترل و عوامل ناخواسته در قیمت برنج شمال دخالت دارند و مصرف‌کنندگان چندان نقشی در کنترل قیمت های بازار ایفا نمی‌کنند، بنابراین در هر دوره لازم است از قیمت های دقیق مطلع باشید.

انواع برنج ایرانی و برنج خارجی در بازار وجود دارد که در هر ماه یا هر هفته به طور دقیق قیمت‌گذاری می‌شود. کیسه‌های برنج معمولاً به طور استاندارد ۱۰ کیلوگرمی هستند و بر همین اساس به ازای یک کیلوگرم، قیمت انواع برنج بر حسب کیفیت و محل تولید معین می شود.

انواع برنج شمال که در استان گیلان پرورش داده می‌شود جزو مرغوب ترین برنج ایرانی بوده و قیمت بالاتری نسبت به برنج های وارداتی دارد.

به طور مثال انواع برنج هاشمی و برنج دم سیاه جزو این محصولات به شمار می‌رود. قیمت برنج شمال محصول استان گیلان با رعایت حقوق مصرف کنندگان تعیین می شود.

در همین راستا، فروشگاه اینترنتی گیل هایپر، انواع برنج شمال را با کیفیت عالی به طور مستقیم از تولید کنندگان تامین می کند. با اطمینان خاطر می توانید برنج با کیفیت ایرانی را خریداری کنید بدون اینکه نگران بالا بودن قیمت ها یا بی کیفیت بودن محصولات باشید.

منابع:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
سبد خرید0
There are no products in the cart!
ادامه خرید