مزایا و خواص چای سبز برای لاغری بارها و بارها در منابع متعدد مورد بررسی قرار گرفته است. چای سبز به دلیل داشتن بسیاری مواد مغذی و مواد آنتی اکسیدانی با چندین مزیت برای سلامتی از جمله کاهش وزن همراه بوده است.

گرچه چای سبز اخیراً برای مصرف در کشورهای غربی محبوبیت یافته است، اما مدتها است که در طب سنتی چین برای درمان بسیاری از بیماری ها، از سردرد گرفته تا بهبود زخم ها استفاده می شود.

اخیراً این فرضیه بیان شده است که چای سبز با کاهش وزن ارتباط دارد. در این مقاله کوتاه تصمیم داریم به اثرات چای سبز برای لاغری بپردازیم. شواهد موجود و همچنین موثرترین روش های مصرف چای سبز برای کمک به کاهش وزن بررسی خواهند شد.

بیشتر بخوانید: با مهم ترین خواص چای سبز آشنا شویم

درباره خواص چای سبز برای لاغری

تصور می شود چای سبز با افزایش متابولیسم بدن به کاهش وزن کمک می کند. فرایندهایی که به بدن فرمان می دهد غذا و نوشیدنی ها را به انرژی قابل استفاده تبدیل کنند، در مجموع به عنوان متابولیسم شناخته می شوند. چای سبز ممکن است با کاهش کارآیی در متابولیسم بدن، برای کاهش وزن مفید باشد.

چای سبز حاوی کافئین و نوعی فلاونوئید به نام کاتچین (catechin) است که یک آنتی اکسیدان می باشد. تحقیقات نشان می دهد منبع معتبر هر دو این ترکیبات می توانند متابولیسم را تسریع کنند. کاتچین، چای سبز برای لاغری، می تواند به تجزیه چربی اضافی کمک کند، در حالی که کاتچین و کافئین می توانند میزان انرژی بدن را افزایش دهند.

یک بررسی منتشر شده در سال 2010 در یک منبع معتبر درباره بررسی چای سبز برای لاغری نشان داد که مکمل های چای سبز حاوی کاتچین یا کافئین، تأثیر کم اما مثبت بر کاهش وزن دارند.

با این وجود، مطالعات تحقیقاتی در زمینه چای سبز برای لاغری از مقادیری استفاده می کنند که حاوی نسبت بالاتری از کاتچین یا کافئین در یک فنجان چای سبز هستند.

توجه به این نکته مهم است که احتمالاً فواید چای سبز برای لاغری بسیار ناچیز است. تأثیر چای سبز به اندازه سایر روش های کاهش وزن سالم مانند ورزش که دارای مزایای متابولیکی بسیار بیشتری هستند، مفید نیست.

ورزش منظم و داشتن یک رژیم غذایی سالم همراه با مقدار زیادی سبزیجات از استراتژی های کاهش وزن بسیار مؤثر است. چای سبز استفاده شده در کنار این روش ها ممکن است نتایج مثبت آنها را افزایش دهد.

نحوه مصرف چای سبز

نوشیدن چای سبز برای لاغری گرم در طول روز می تواند به کاهش وزن کمک کند.

نوشیدن بین 2 تا 3 فنجان چای سبز گرم در طول روز برای کاهش وزن کافی است. مقدار دقیق آن از فردی به فرد دیگر، بسته به میزان کافئین مصرفی و متابولیسم طبیعی آنها متفاوت خواهد بود.

چای سبز انواع مختلفی دارد اما برای کاهش وزن بعید است که تفاوت قابل توجهی بین آنها وجود داشته باشد. چای سبز ساده با فرآوری کم احتمالاً محتوای خود را حفظ کرده اند.

مصرف چای سبز برای لاغری، بی خطر معرفی می شود. با این حال، در بعضی موارد باید در استفاده از آن احتیاط شود، زیرا دوزهای زیاد از کافئین می تواند مشکلاتی را برای افرادی که در معرض مشکلات قلبی یا فشار خون بالا هستند، ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: انواع چای و خواص آنها را بهتر بشناسیم

چای سبز چیست؟

چای انواع مختلفی دارد اما همه از یک گیاه گرفته می شوند. چای سبز، چای سیاه، چای سفید و چای اولانگ از گیاه Camellia sinensis تولید می شوند.

چای سبز با بخارپز کردن برگ گیاه Camellia sinensis تولید می شود. همچنین تولید چای سبز، فرآیند تخمیر مورد استفاده برای تولید انواع دیگر چای مانند اولانگ یا چای سیاه را طی نمی کند، بنابراین بیشتر آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی موجود در برگ های گیاه را در خود نگه می دارد.

 

 

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320540

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
سبد خرید0
There are no products in the cart!
ادامه خرید