بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد فروشگاه اینترنتی گیل هایپر کاملا محفوظ می باشد

فروشگاه اینترنتی گیل هایپر

فروشگاه اینترنتی گیل هایپر

شهرستان خمام

شهرستان خمام
چکیده این مطلب : انتشار : 1400/01/06 0 نظر

شهر خمام بر سر راه ارتباطی دو شهر بزرگ و توریستی استان گیلان یعنی رشت و بندر انزلی واقع شده است و به عبارتی مسیر بین المللی و ترانزیتی مرکز استان گیلان به سمت بزرگترین بندرِ شمالِ کشور یعنی بندرانزلی، از شهر خمام میگذرد و همین بزرگراه رشت به خمام را طبق اعلام پلیس راه گیلان به عنوان دوّمین جادهٔ پرتردّد استان در سال 1394 معرّفی نموده است.

روز سه شنبه 27 مرداد 1394 خورشیدی، خمام که در آن زمان هنوز از بخش به شهرستان ارتقاء نیافته بود و یکی از بخشهای تابعه شهرستان رشت محسوب می شد به عنوان اولینبخش سبزاستان گیلان تبدیل شد.

خمام از شمال به شهرستان انزلی، از شمال شرق به دریای کاسپین، از جنوب به شهرستان رشت، از غرب به تالاب انزلی، از شرق به بخش خشکبیجار شهرستان رشت، و از جنوب شرقی به بخش کوچصفهان شهرستان رشت محدود شده است. خمام در ناحیه ای کاملاً جلگه ای در کرانه ساحلی دریای کاسپین و ساحل شرقی تالاب انزلی واقع شده و دارای آب و هوای معتدل مرطوب می باشد که این شهر را از حیث گردشگری برجسته می نماید.

 

بخشی از محیط زیست طبیعی خمام را دریا(1٫5 کیلومتر نوار ساحلی) و بخش مهم دیگر را اکوسیستم ارزشمند تالاب انزلی تشکیل می دهد. جنگل فتاتو یکی از بکرترین جنگل های کناره دریای خزر است که در فتاتوی خمام واقع شده است، مرداب دهنه سر مرداب جیرسرباقرخاله چوکام (هر دو متصل به تالاب انزلی) از زیستگاه های طبیعی پرندگان، جانوران آبزی و ماهیان در خمام هستند. همچنین چراگاه طبیعی چوکام (قرُق جیرسرباقرخاله) به عنوان یکی از بزرگترین چراگاه های چهارپایان ناحیه جلگه ای استان در خمام وجود دارد.

شهر خمام بر سر راه ارتباطی دو شهر بزرگ و توریستی استان گیلان یعنی رشت و بندر انزلی واقع شده است و به عبارتی مسیر بین المللی و ترانزیتی مرکز استان گیلان به سمت بزرگترین بندرِ شمالِ کشور یعنی بندرانزلی، از شهر خمام می گذرد و همین امر بزرگراه رشت به خمام را طبق اعلام پلیس راه گیلان به عنوان دوّمین جادهٔ پرتردّد استان در سال 1394 معرّفی نموده است.

شهر خمام مرکز شهرستان خمام است که در تاریخ یازدهم آبان 1399 طبق مصوّبه هیئت وزیران از بخش به شهرستان ارتقا یافت و از شهرستان رشت جدا گردید. خمام نزدیکترین شهر به مرکز استان گیلان (رشت) است، فاصله شهر خمام تا شهر رشت 7 کیلومتر و تا شهر بندرانزلی 15 کیلومتر می باشد. خمام در شمال از طریق ساحل زیبای جفرودبالا (به طول 1/5 کیلومتر) به دریای خزر متّصل است و شهری مرزنشین محسوب می شود، و در غرب از طریق روستای دهنه سر شیجان و روستای جیرسرباقرخاله توسط رودخانه به شرق تالاب انزلی متّصل می باشد. تعداد 7 روستا از روستاهای حومه خمام جزئی از منطقه آزاد انزلی به شمار می روند.

مکان های گردشگری در خمام عبارتند از: ساحل تفریحات دریایی جفرودبالا، عمارت تاریخی چوکام، آلاچیق درختی دهنه سر شیجان، مرکز اکوتوریسم جیرسرباقرخاله و قصر بازی که در مقالات بعدی به معرفی این اماکن طبیعی جذاب خواهیم پرداخت.

شایان ذکر است که فروشگاه مرکزی گیل هایپر در شهر خمام واقع شده است. و بعد از لذت بردن از طبیعت بکر و زیبای خمام می توانید مواد غذایی سالم و ارگانیک را نیز از این فروشگاه خریداری نمایید

 

مسیر دسترسی به فروشگاه گیل هایپر

برای اقامت در خمام می توانید با انتخاب اقامت گاه های بومگردی لذت زندگی روستایی را تجربه کنید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات