هیچ رازی در خوشمزگی انواع خوراکی ها و غذاها وجود ندارد! استفاده صحیح از انواع چاشنی برای غذا همان دستورالعملی است که تمام سرآشپزهای معروف جهان به آن مسلط هستند. بدون استفاده از چاشنی ها، تمام غذاها بی مزه خواهند بود و عطر و طعم دلپذیر را ندارند. چاشنی هایی که گرما، شیرینی، تندی، شوری یا طعم ملس به غذاها می بخشند در تمام جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

شاید شما با انواع چاشنی برای غذا به صورت خشک شده و پودر شده در بازار برخورد کرده اید و ممکن است با بسیاری از آنها هنوز آشنایی نداشته باشید. انواع چاشنی های مناسب برای تهیه غذاهای مختلف را معمولاً از فروشگاه های ادویه جات و فروشگاه‌های مواد غذایی می توانید تهیه کنید. انتخاب ادویه و چاشنی مناسب کمک می‌کند که غذاهایی را تهیه کنید که در نوع خود منحصر به فرد هستند.

انتخاب انواع چاشنی برای غذا به مهارت زیادی نیاز ندارد اما باید چاشنی ها را به درستی انتخاب کنید. برای تهیه غذاهای تازه از مواد غذایی مختلف باید یک سری چاشنی به کار ببرید. در مقابل، برای تهیه غذاهای منجمد یا غذاهای آماده طبخ شاید لازم باشد نوع چاشنی را تغییر دهید.

تعداد زیادی از انواع چاشنی های مناسب برای آشپزی در بازار وجود دارد که برخی از آنها جزو متداول ترین و پرمصرف ترین به شمار می‌روند. انواع چاشنی های مناسب برای تهیه غذا باید در تمام آشپزخانه ها وجود داشته باشند. در قسمت بعد با مهمترین چاشنی ها و ادویه ها برای آشپزی آشنا می شویم.

بیشتر بخوانید: مهم ترین خواص روغن زیتون برای سلامتی

مهمترین انواع چاشنی برای غذا و ایجاد طعم و عطر دلپذیر

1- نمک:

نمک متداول ترین و پرمصرف ترین چاشنی و ادویه است. نمک را سلطان ادویه ها نام گذاری کرده اند. بدون نمک، غذا هیچ طعم خاصی ندارد و نمی تواند اشتها و ذائقه را تحریک کند. برای یک آشپزی موفق، افزودن مقدار کافی نمک به دستور غذایی، ضرورت دارد.

2- فلفل سیاه:

دومین و مهم ترین انواع چاشنی برای غذا دانه های فلفل سیاه است. غذاهای تند و تیز در کشورهای آمریکای جنوبی و آسیای شرقی بسیار متداول هستند. هم می توانید از دانه های فلفل سیاه استفاده کنید و هم آنها را آسیاب کرده و به صورت پودر برای مزه دادن به مواد غذایی به کار ببرید.

3- پونه کوهی خشک شده:

یکی دیگر از انواع چاشنی برای غذا که طعم متفاوتی در غذاها به وجود می‌آورد، پونه کوهی خشک شده است. سرآشپزهای ایتالیایی و مکزیکی، بسیار به استفاده از این گیاه خشک معطر علاقه دارند. پونه‌کوهی یکی از گیاهان کمیاب است که اغلب به صورت خشک شده به عنوان یک ادویه مصرف می شود.

4- رزماری خشک شده:

یکی دیگر از محبوب ترین و متداول ترین انواع چاشنی برای غذا به ویژه برای تهیه خوراک های مخصوص در رستوران ها و هتل ها، رزماری خشک است. رزماری خشک، عطر تند و تیزی دارد و طعم آن شبیه به طعم فلفل می باشد. برای تهیه انواع سالاد مدیترانه‌ای، غذاهای مخصوص و غذاهای گوشتی و سبزیجات، از چاشنی رزماری خشک استفاده می شود.

5- آویشن خشک:

آویشن خشک، یکی دیگر از انواع چاشنی برای غذا است که عطر و طعم علفی، چیزی شبیه به نعنا ایجاد می کند. برای تهیه غذاهای گوشتی، طبخ مرغ، غذاهای دریایی، تهیه سس مخصوص ماهی و طبخ صدف دریایی از این چاشنی خوش عطر استفاده می شود.

6- فلفل قرمز:

استفاده از فلفل قرمز به عنوان چاشنی با طعم تند و تیز در بسیاری از خوراک ها متداول است. فلفل قرمز را هم می‌توان به صورت تکه های خشک شده و هم به صورت پودر شده استفاده کرد. فلفل قرمز یک ادویه با عطر و طعم تند و گرمای شدید است و برای تهیه سس ماکارونی، غذاهای سرخ کردنی و طعم دار کردن مواد گوشتی به کار می رود.

7- جوز هندی:

این ادویه شیرین و مغذی حاوی گرمایی شبیه به فلفل است که آن را به یک ماده کاملاً پیچیده برای پخت و پز تبدیل می کند. علاوه بر افزودن آن به غذاهای شیرین و شور، بهتر است از جوز هندی در غذاهای گرم مانند سوپ و دستور العمل سبزیجات برشته استفاده شود.

8- فلفل هندی:

یکی دیگر از انواع چاشنی برای غذا، فلفل هندی است. این فلفل معمولاً تندتر از فلفل قرمز است اما زمانی که آن را در غذا به کار می برید طعم تند و تیز کمتر ایجاد می کند. منظور از استفاده از این فلفل، ایجاد گرمای خاص در مواد غذایی است.

9- پودر فلفل تند:

یکی دیگر از محبوب ترین و پرمصرف ترین انواع چاشنی برای غذا، به پودر فلفل تند یا پودر فلفل چیلی معروف است. برای تهیه این پودر فلفل، از انواع فلفل آسیاب شده تند شامل فلفل پاپریکا، پودر سیر، پونه کوهی و پودر پیاز استفاده می شود. این ادویه بسیار پرطرفدار است و یک ادویه همه کاره محسوب می شود. برای تهیه انواع سس و تهیه سوپ یا طعم دار کردن خوراک های مخصوص از این پودر استفاده می شود.

10- دارچین:

یکی دیگر از محبوب ترین انواع چاشنی برای غذا دارچین است. این دارچین تقریباً طعمی شیرین به غذا ایجاد می کند. دارچین برای تهیه انواع شیرینی، دسر و غذاهایی با طعم شیرین مصرف می شود. دارچین، معطر است و فواید زیادی برای سلامتی دارد.

11- میخک:

یکی از چاشنی های پرطرفدار برای تهیه غذاهای تند و تیز با طعم گرم، میخک است. در حقیقت به میخک یک طعم دهنده قدرتمند نیز گفته می شود. در صورتی که مقدار کمی از میخک را به عنوان چاشنی غذا اضافه کنید، گرمای خاصی به غذا می بخشد و در همان راستا، طعمی شیرین را به وجود می آورد.

12-زیره:

یکی دیگر از انواع چاشنی برای غذا با طعمی گرم اما محبوب، زیره است. زیره برای تهیه غذاهای تند اغلب استفاده می شود. برای تهیه غذاهای هندی و سس چیلی مکزیکی از زیره استفاده می کنند. زیره به همراه ادویه کاری و فلفل، به طعم دار شدن غذا کمک می کند.

13- پودر کاری:

یکی دیگر از چاشنی های پرطرفدار برای تهیه غذا، پودر کاری است. پودر کاری در حقیقت ترکیبی از چند ادویه رنگارنگ است که شامل زردچوبه، گشنیز، زیره و شنبلیله می باشد. شکل ظاهری پودر کاری به صورت پودر زرد رنگ است و عطر و طعم متفاوتی دارد. پودر کاری یک ادویه ای است که عطر و طعم خاکی در غذا ایجاد می‌کند و برای غذاهای شور با مزه های تند و تیز، بیشتر استفاده می شود.

14- پودر سیر:

یکی دیگر از انواع چاشنی برای غذا که بسیار پرطرفدار است و برای طعم دار کردن غذاهای گوشتی پیشنهاد می‌شود، پودر سیر است. پودر سیر، طعم ملایم تری نسبت به سیر تازه دارد. پودر سیر، کمی شیرین تر است و طعم لطیف تری را ایجاد می کند.

15- فلفل پاپریکا:

در کنار پودر کاری و پودر فلفل قرمز، فلفل پاپریکا از دیگر انواع چاشنی با طعم لذت بخش و تند و تیز برای تهیه غذا است. این ادویه خوش طعم از مخلوطی از فلفل های شیرین و فلفل چیلی تهیه می شود. از پودر فلفل پاپریکا می توان برای تهیه خوراک های مختلف با ماهیت گرم استفاده کرد.

16- مخلوط پودر فلفل:

مخلوط پودر فلفل، یک ادویه گرم و معطر است که از دارچین، میخک و جز هندی تهیه می شود. این ادویه را به راحتی میتوان در خانه هم تهیه کرد. برای تهیه غذاهای شیرین و شور معمولاً از ادویه مخلوط پودر فلفل استفاده می کنند.

 خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می دهیم: آنچه باید درباره خواص رب انار بدانید

 

منبع:

https://www.myrecipes.com/ingredients/essential-spices-and-seasonings

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه
سبد خرید0
There are no products in the cart!
ادامه خرید